Yeşil Türbe

41454

Yıldırım Bayezıd’ın oğlu Çelebi Sultan Mehmet tarafından Yeşil Cami ile birlikte 1421 yılında yaptırılmıştır. Türbe kentin doğusunda Yeşil semtinde, Yeşil Cami’nin karşısındaki tepe üzerindedir. Mimarı Hacı İvaz Paşa’dır. Nakkaşları Ali bin İlyas Ali, Mehmed el Mecnun’dur. Türk anıt mezarlarının en gösterişlilerinden biri olan Yeşil Türbe ismi ile bilinen türbenin yapımı Çelebi Sultan Mehmet’in ölümünden kırk gün önce bitirilmiştir.

Selçuklu kümbet geleneğini sürdüren Yeşil Türbe’nin sekiz köşeli bir planı vardır. Sekiz köşeli bir kasnağa oturan kubbenin yüksekliği 6.60 m. çapı ise 15 m. dir. Yeşil Cami’nin mihrap yönünden, cami ile türbeyi birbirinden ayıran Yeşil Caddesi’nden merdivenle bahçe içerisindeki türbeye girilmektedir.

Türbenin güney ve kuzey cepheleri hariç diğer cephelerde dikdörtgen büyük pencereler ve bunların üst kısımlarında da sivri kemerli alçı pencereler vardır. Mermer çerçevelerin, sağır kemerlerin ve pencerelerin etrafı geçme Rumi motifli bir bordürle kaplıdır. Pencere alınlıkları koyu lacivert zemin üzerine ince çizgilerle üç yatay bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerde, ayet ve hadisler yazılıdır.

Türbede 9 mezar bulunur. Edirne’de vefat ettikten sonra Bursa’ya getirilerek türbesine defnedilen Çelebi Sultan Mehmed’e ait sandukanın yanı sıra oğulları Mustafa, Mahmud, ve Yusuf ile kızları Selcuk Hatun, Hafsa Sultan, Ayşe Hatun ve Sitti Hatun ile sütannesi Daye Hatun’a ait çinili sandukalar yer almaktadır.

Paylaş
Önceki İçerikTeferrüç
Sonraki İçerikİnönü Caddesi