Merinos AKKM Gölpark

46377

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Merinos Parkı içindeki iki yapıdan oluşan kongre ve kültür merkezidir. Bu yapılardan biri, Cumhuriyet devrinin ilk sanayi yapılarından olan Bursa Merinos Fabrikası’dır. 28 Kasım 1935 tarihinde temeli atılan fabrikanın binaları, Nuri Demirağ’ın çabaları ile yapılmıştır. 2 Şubat 1938’te de Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılışı yapılmıştır. 2000 yılında kapatılan fabrika, 2004 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006-2008 arasından restore edilerek içinde sanat galerileri, müzeler bulunan bir kültür merkezi haline getirilmiştir.

İkinci yapı ise fabrika binasının yanına 2006-2009 arasında inşa edilen kongre merkezidir. İçinde opera, tiyatro ve bale gösterilerinden konferans ve konserlere kadar çok çeşitli türde organizasyonu gerçekleştirmeye imkan veren 1659 koltuk kapasiteli Osmangazi Salonu ve konferans, konser, tiyatro, sinema gösterimlerine imkan veren 813 koltuk kapasiteli Orhangazi Salonu ile birlikte çeşitli toplantı ve seminer salonları yer alır.

Merinos AKKM, 6 Haziran 2010 günü resmen açılmıştır. Bünyesinde açılmış çeşitli müzeler bulunur. Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi, Bursa Merinos Enerji Müzesi, Bursa Göç Tarihi Müzesi ve Vakıf Kültürü Müzesi ziyaret açılmıştır.

Paylaş
Önceki İçerikAKOM Üzeri Çevre Yolu
Sonraki İçerikTeferrüç