Mavi balonlar ‘diyabet için’ gökyüzünde

15 KASIM 2022

BASIN BÜLTENİ

Mavi balonlar ‘diyabet için’ gökyüzünde

BURSA – 
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Bursa Tip1 Diyabetliler Derneği işbirliğinde diyabete dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen programda, diyabet rahatsızlığı bulanan çocuklar mavi balonları gökyüzüne bıraktı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da diyabete dikkat çekmek amacıyla 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘İl Sağlık Müdürlüğü ve Bursa Tip1 Diyabetliler Derneği işbirliğinde’ farkındalık oluşturmak için çeşitli programlar organize etti. Ördekli Kültür Merkezi’nde bir araya gelen diyabet rahatsızlığı olan çocuklar ve aileleri, diyabet ve umudun simgesi mavi balonları gökyüzüne bıraktı. Diyabetin ‘hastalık değil, yaşam şekli’ olduğu vurgulandı.
Program, diyetisyen ve hemşirelerin deneyimlerini paylaştığı ‘Çocuk ve Erişkinlerde Diyabeti Konuşuyoruz’ paneliyle devam etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Halide Serpil Şahin, Türkiye’de 4 milyonun üzerinde diyabet rahatsızlığı olan insan bulunduğunu söyledi. Yaklaşık yüzde 10’unun da Tip 1 olduğunu belirten Şahin, “Diyabet Farkındalık Günü’nde farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenledik. Engelliler Şube Müdürlüğü ve BESAŞ marifetiyle, diyabet rahatsızlığı yaşayanlara yönelik birçok çalışma yürütüyoruz. Hayatınız sağlıklı geçsin” dedi.
Bursa Tip1 Diyabetliler Derneği Başkanı Yadigar Aydın, programa katılımları için diyabetli çocuk ve ailelerine teşekkür etti.
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Yunus Arslan, diyabet yönetimine katkı sağlamak amacıyla öğretmenlerin diyabet eğitimine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.
Panelde, Bursa Uludağ Üniversitesi’nden alanında uzman isimler tarafından diyabet hakkında bilgilendirme yapılarak katılımcıların soruları yanıtlandı. Program sonunda katılımcılara, elma ve süt ikramında bulunuldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

© 2021 | Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü