Çiftçilere tohum desteğine devam

12 ARALIK 2022

BASIN BÜLTENİ

Çiftçilere tohum desteğine devam

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hayvancılığı Geliştirme Birliği işbirliğiyle Orhaneli ilçesinde üreticilere sertifikalı buğday ve arpa tohumu dağıttı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım Orman Müdürlüğü ve HAGEL işbirliğiyle düzenlenen buğday ve arpa dağıtım törenine İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik ve Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt ile üreticiler katıldı.

Törende konuşan Bursa Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, "Tahıl, insanlığın yerleşik hayata geçip geleneksel tarıma başlandığından bu yana en çok üretilen ve tüketilen tarımsal ürün gruplarından biri olmuştur. Buğday ve arpa ilk kültüre alınan bitkiler arasında yer almakta olup o zamandan günümüze stratejik özelliğini korumuştur. Pandemi ile birlikte değişen şartlar her sektörde olduğu gibi tarımsal üretimi de olumsuz etkilemiş gıda arzında sorunlara yol açmıştır. Bu sorun beraberinde özellikle buğdayı daha önemli hale getirmiştir. Dünyada 2021-22 üretim sezonunda buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 1'li artışla 781 milyon ton olacağı tahmin edilmekte olsa da 2022-2023 üretim sezonu için, savaş, hasat alanlarının daralması ve kuraklık nedeniyle üretimde azalış yaşanabileceği öngörülmektedir. Dünyada üretim daralmasına karşın ülkemizde önemli artış gözlenmektedir. Geçtiğimiz yıl Bursa’da ekmeklik buğday üretimimiz 211 bin 13 ton iken bu yıl yüzde 18 artış ile 249 bin 726 ton tahmin edilmektedir. Arpa üretimimiz 41 bin 224 ton iken yüzde 15 artışla 47 bin 480 ton olacağın tahmin ediliyor” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik de Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçinin yanında olduklarını kaydederek, "Bursa'mız tarım ve orman şehri. Çok bereketli topraklarımız var. Fakat bununla övünmek yetmez, yetmiyor da. Bu bereketli topraklardan elde edilen ürünleri katma değere dönüştürmemiz gerekli. Bunun için bilgi, birikim ve tecrübenin yanında makina ve ekipman gibi donanımlarla çiftçimizin desteklenmesi gerekiyor ve bu desteği de verdiğimize inanıyoruz” dedi.

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt da "Türkiye'de tarımla olan ilgi ve alakanın daha ileri düzeylere gelmesi için güzel işler yapılıyor. Dağıtılan tohumlar çok niteliklidir. Bu tohumlar tarlaların verimli kısımlarına ekilirse, verimlilik artacaktır” diye konuştu.

Törende 60 çiftçiye yüzde 70 hibe destekli kişi başı 100'er kilo toplamda 6 ton arpa ve buğday tohumu dağıtıldı. Çiftçiler de katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

© 2021 | Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü